Bezlepkový a jinak dietní život?

Krátké a dlouhé cesty s dietou? – není se čeho bát

Bezlepková nabídka – Chorvatsko 2017
Tuzemsko:

Pokud jedete pouze na jednodenní výlet, stačí Vám velká svačina, případně bezlepkové zobání a láhev vody. Připomínám plastovou lžičku a kelímek, v případě, že budete mít chuť na zmrzlinu a prodejce nebude mít při ruce plastové kelímky.

Nanuky a zmrzliny Prima – kromě kornoutů a posypaných verzí jsou bezlepkové…… Opočenská zmrzlina – většina sortimentu je bez lepku (SAMOZŘEJMĚ BEZ KORNOUTKU), prodejce by měl mít seznam a měl by být hlavně schopen Vám dohledat alergeny – dle platné legislativy….. Pro bezmlékaře – sorbety- ovocné tříště bez mléka…

Máte chuť na oběd? Sice platí nařízení o vyznačování alergenů v pokrmech, ale dle výkladu stačí i ústní informace od personálu a to bývá někdy těžká věc, hlavně v čase letních brigád…. Zkuste si dopředu tedy připravit návodku a najít si den předem restaurace, kde by se Vám líbilo poobědvat… některé už na svých stránkách uvádějí možnost bezlepkového stravování, nebo je část jídelníčku označena pro lepší orientaci přeškrtnutým kláskem… Objednávejte obezřetně, vyptávejte se, případně zkuste poprosit o pomoc personál kuchyně… Jste platící zákazník a je to Vaše právo, pokud ne – zabalte si větší svačinu a příště jděte jinam….

 

Pokud se chystáte na dovolenou v ČR v nějakém příjemném hotelu či penzionu, opět se informujte předem a buďte raději vyzbrojeni vakuově baleným pečivem, několika instantními polévkami (Extrudo) nebo kašemi a omáčkami (Natural Jihlava). případně nějakým tím bezlepkovým sterilovaným jídlem na cesty (www.hotovky.cz, www.jidlo-na-cesty.com)…. Ono je to totiž někdy velmi zrádné a to co Vám jedna obsluha po telefonu slíbí, nemusí druhá vůbec dodržet…. Dotazy můžete vznést i na facebookových a internetových fórech zabývajících se bezlepkovým stravováním a dietou, https://www.facebook.com/groups/1481187498863434/.

 

Výběr, cesta letadlem:

Dovolená v cizině bývá krásná a není proč si ji s dietou odpírat. Při objednání v cestovní kanceláři by měla být již dnes samozřejmost, že Vám nabídnou speciální hotely – většinou lázeňského typu, kde vaří běžně zdravotní diety… Pokud tomu tak není, je třeba zjišťovat dále…..

Cesta v letadle: Cestovní kancelář by Vám na požádání měla zjistit nebo Vám doporučí osobní kontakt s přepravní společností – zda je možné zjistit informace, zda bude vůbec zajištěno nějaké občerstvení během letu a někdy lze objednat do letadla bezlepkové stravování… Některé společnosti na objednání okamžitě zareagují a není problém. Jinde musíte v letadle strávit alespoň 2,5 hodiny, aby Vám stravu zajistili….

Horší variantou potom je když máte ještě k celiakii přidruženou cukrovku a letíte do vzdálenějších destinací např. Austrálie, Nový Zéland… Pak je třeba to řešit originál zabaleným bezlepkovým pečivem v příručním zavazadle a potvrzením od lékaře (s anglickým překladem) raději do letadla a na celní prohlídku s sebou a upozornit i přepravní společnost.

Ohlas z 8.6.2018:

Moje zkusenost je takova, ze mi vzdy proslo prirucni zavazadlo plne jidla ( chleba, salam, kolace, susenky atd).Nikdy mi nic nevyhodili..a to vis, kolik mame naletano..), jinak  info pro letošní rok: https://www.jenprocestovatele.cz/jidlo-do-letadla-2017-jake-jsou-povolene-potraviny/, fb Lucie

 

Dle ohlasů z 16.5.2018, za které moc děkuji :

“My třeba letěli s Ryanair z Bruselu a normalne jsme meli celodeni svacinku sebou. Protoze jsme pak jeste cestovali z Prahy na Moravu. V prirucnim zavazadle jsem vezla bzl. svacu pro sebe a dve deti. Nejake wafle, precliky, namazane chlebiky, tycinky, ovoce… no bylo toho dost a normalne jsme prosli… tak to jen nase zkušenost” fb Veronika

Cesta autem či autobusem:

Veeelikou svačinu, hlavně pro děti, protože ty jí od výjezdu z domova skoro pořád…. Abychom neusínali po kaloricky nabitém jídle řešíme to většinou cizrnovým salátem s tuňákem a zeleninou do krabičky (můžete přidat i těstoviny). Dále omytým čerstvým ovocem a zeleninou (to naše děti např. vůbec nejí), malými kuřecími řízečky a chlebem (nejlépe vícezrnným), v termosce máme v zásobě i teplou gulášovou polévkou, brokolicovým krémem nebo jinou polévkou (lžíce a hrnečky s sebou). Spousta zobání – preclíčků, slaných krekrů, sušenek apod… je samozřejmostí. Tady vždy myslete i na cestu zpět a udělejte si železnou zásobu vakuově baleného pečiva, pufrovaných chlebíků a sladkostí na zpáteční cestu (v případě, že tam kam jedete nebude možnost bezlepkového nákupu).

Zastávka u MC Donalda – ano je to možnost, za příplatek 1 EU dostanete klasického hamburgera a v nabídce MC Café, vždy jeden zákusek bez lepku a případně i laktózy. Ve Slovinsku a Itálii už některé Grilly nabízejí jedno bezlepkové jídlo, např. chilli noc carne apod.

 

Itálie, Chorvatsko – hotely, restaurace:

V Itálii není problém kdekoliv bezlepkově nakoupit, tomuto státu se někdy říká i “ráj pro bezlepkáře”. I hotely či malé tratorie Vám udělají bezlepkovou pizzu či pastu na objednání (někdy to chtějí vědět den před).

Už i v chorvatských hotelech Vás umí bezlepkově pohostit (hlavně s produkty značky Schär). Nicméně tato informace se moc nešíří a pokud jste v hotelu poprvé, může se stát, že tuto možnost Vám nikdo nenabídne, pokud se sami v kuchyni nezeptáte…… I větší obchody už v Chorvatsku mají bezlepkové produkty, většinou zastoupené f. Schär.(Kaufladnd, Konzum – běžně), ostatní se v letoviscích snaží alespoň o nějakou menší nabídku – Plodine apod.. Nicméně se na to nedá spolehnout. Nejvíce sežene v Dm drogeriích (viz. odkaz níže).

V ostatních zemích je to velice individuální, co se týče hotelů a penzionů. Pokud jedete na polopenzi či penzi plnou s bufetovým programem, není problém si sebou vzít pouze zásobu pečiva a snídaňových cereálii, většinou si vyberete maso, rybu, to co je právě na roštu… zeleninu, ovoce, brambory, rýži apod…

 
V cizí zemi v restauraci:

Pokud se chcete dopídit, jestli restaurace umí nabídnout a hlavně kuchyni vytvořit bez kontaminace bezlepkový pokrm, může se Vám hodit kartička s frázemi v místním jazyce. Tu můžete pořídit na: http://www.celiactravel.com/cards/

Zde najdete několik desítek možností…např.: http://www.celiactravel.com/cards/croatian/

 

Ubytování v soukromí:

Pokud jedete na apartmán, zkuste se domluvit, že vezmete domácí pekárnu s sebou… Zeptejte se na velikost ledničky, to bývá někdy kámen úrazu…..Vysvětlete situaci a třeba se budete divit s jakou vstřícností se setkáte…. My si po několika letech zkušeností vozíme s sebou remosku – český vynález a patent, trouby na nožičkách, která se zapojí do zásuvky. Naši spolubydlící pak už jen na chodbě odhadují, co pečeme dobrého… Upečete v ní i svatební koláče…. Jinak pokud se Vám nechce moc vyvářet opět oceníte krabičky od Extruda – cizrnové lívance, římské placičky i jejich instantní polévky, dále sterilovaná jídla: www.jidlo-na-cesty.com nebo www.hotovky.cz…. Pokud mát k dispozici troubu je skvělou a rychlou volbou pečivo k dopečení ve speciálních sáčcích od f. Jizerské pekárny. Loupáčky jsou skvělé, sypké směsi na omáčky od Naturalu Jihlava též ideální…

Na ostrově Pag (Chorvatsko) lze objednat i ubytování v hotelu či soukromí speciálně pro bezlepkáře….

Co dělat, když jsme situaci podcenili a pečivo, sladkosti či těstoviny bez lepku nám dojdou???

Tady nabízím dva odkazy:

 

http://www.glutenfreeroads.com/en/ – zadáte místo, kde jste nebo pobytu, který plánujete a aplikace Vám najde nejbližší možnosti bezlepkového nákupu či ubytování po Evropě… POZOR jedná se o aplikaci f. Schär (dále píši Schaer), takže to vyhledává jen prodejny a ubytování, kteří pracují s jejich výrobky….

 

Další odkazem, který oceníte v Evropě od Německa po Chorvatsko je:

http://www.dm-drogeriemarkt.cz/cz_homepage/, na horní liště rozklikněte prodejny, do políčka PSČ, město zadejte např.: Split – vyhledávač Vám nabídne Split, Chorvatsko, dejte “lupu – vyhledat”, objeví se Vám vlaječky v ulicích města Splitu, kde najdete Dm drogerii. Takto naleznete “Dmko” ve všech státech Evropy, kde má tato firma své obchody, sortiment je v bezlepkovém sektoru velmi podobný tomu našemu v ČR, ceny jsou tak o 1/4 vyšší…

 

 

No a více se dočtete i na spřáteleném webu:

 

http://www.proalergiky.cz/magazin/clanek/dovolena-s-bezlepkovou-a-bezlaktozovou-dietou-i-neni-se-ceho-bat

 

http://www.proalergiky.cz/magazin/clanek/cestovani-s-dietou-2-cast-tentokrat-po-evrope

 

http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clanek/londyn-a-new-york-raj-pro-potravinove-alergiky-3-cast

 

http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clanek/bez-lepku-a-laktozy-v-asii-4-cast

 

AŤ ŽIJE DOVOLENÁ A PRÁZDNINY!