Přání do nového roku 2020

PF 2020

Autogramiády a křest nové kuchařky

Dovolte mi Vás pozvat na autogramiády a křest nové Radčiny kuchařky bez lepku – Slavnosti, opět se spoustou rad a receptů i bez mléka a vajec.

Křtít budeme přesně ve 12:00 14. 12. 2019 na bezlepkovém veletrhu v PVA Letňany, Praha. Kmotrou kuchařky se stala úžasná novinářka Silvie Dymáková, držitelka Českého lva za dokumentární film Šmejdi. Jste srdečně zváni i na autogramiádu, která se bude konat od 10:00 hodin.

Kdo jste z Českých Budějovic a okolí a křest Vám zrovna nevyjde, tak se na Vás těším už 3. 12. 2019 v knihkupectví Zlatý Klas na Lannově třídě, kde bude od 16:00–18:00 probíhat též autogramiáda nové i stávajících Radčiných kuchařek.

Je mi ctí a moc se těším na všechny!

Radčina kuchařka bez lepku – slavnosti

Tak za měsíc pro všechny nejen bez lepku, ale i bez mléka a vajec… snad už na pultech v knihkupectvích a internetových obchodech…
Pro začátečníky i pokročilé.
320 stran, přes 200 receptů a rad, na celý rok měsíc po měsíci.
Od masopustu přes Velikonce, svatbu, dětský den, narozeniny dětí i prarodičů, letní párty na zahradě, Hallowen, Svatý Martin, Vánoce a Silvestr.
Vyrovnaný počet sladkého i slaného zobání, pečení i vaření.
Ctím suroviny pro daný čas a uzavírám rok s rokem…
3 roky práce, tak snad se Vám bude líbit!!!

Radčina kuchařka bez lepku – slavnosti

Food blog roku

Kdo by mě chtěl podpořit v soutěži Food blog roku, prosím ať hlasuje v komentáři na Facebooku, případně e-mailem na: [email protected]
Předem moc děkuji za Váš hlas a podporu. Jsem tu pro vás již přes 11 let.
Radka

TROCHU OSVĚTY PRO VŠECHNY PACIENTY S BEZLEPKOVOU DIETOU!!!

 1. V poslední době se stále diskutují témata bezlepkovosti piva, alkoholu typu whisky, EKO nádobí z rostlinných materiálů obsahujících lepek – např. brčka z žitné slámy, talíře apod…
 2. Pracuji s Vámi celiaky už poměrně dlouho a tak jsem si dovolila oslovit odborníky z potravinářské komory a dalších institucí, aby se vyjádřili k výše uvedeným tématům.
 3. Jsem velice ráda, že mohu být v kontaktu a předat Vám ty nejrelevantnější informace od toho nejpovolanějšího přes bezlepkovost potravin a tím je paní Ing. Dana Gabrovská PhD., z potravinářské komory, se kterou jsem už od prosince v úzkém kontaktu a od dalších odborníků v potravinářství.
 4. Paní Ing. Gabrovská i já jsme oslovily i další instituce a odborníky, aby byly informace skutečně ty nejčerstvější a platné, odrážející se i v evropské a tím i české potravinářské legislativě a technologii zpracování…
 5. Proto dnes přeposílám první informace pro všechny, kdo je potřebujete a často se ptáte…:
  OBILNÉ DESTILÁTY A BEZLEPKOVÁ DIETA:
  Pacienti s celiakií mohou bez obav konzumovat obilné destiláty. Dotaz týkající se obilných destilátů se pravidelně objevoval na všech setkání pacientských sdružení. Jednoznačnou odpověď dala legislativním rozhodnutím jasno Evropská unie a to v Nařízení Evropského parlamentu a rady (EU) 1169/2011 o poskytování informací spotřebitelům o potravinách, kde v příloze II Látky nebo produkty vyvolávající alergie nebo nesnášenlivost jsou v bodě 1 d) obiloviny použité k výrobě alkoholických destilátů, včetně ethanolu zemědělského původu vyňaty z povinnosti označovat jako alergenní složky.
  Toto rozhodnutí nevzniklo samozřejmě samo o sobě, ale Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vypracoval stanovisko, kde shrnuje současné vědecké znalosti v oblasti technologie výroby obilných destilátů a dochází k závěru, že při řádně vedené destilaci nedochází k přenosu bílkovin a peptidů do destilátu v množství větším než 1 mg/l pro celkové bílkoviny a 0,4 mg/l pro lepek. Čistý obilný destilát se po výrobě již nijak neupravuje, může se pouze ředit vodou, Panel odborníků dochází k závěru, že je nepravděpodobné, že destiláty vyrobené z obilovin vyvolaly u citlivých jedinců závažnou alergickou reakci.
  Tento závěr lze samozřejmě přenést i na pacienty s celiakií.
 6. K výše uvedené problematice jsme oslovili i pány destiléry – z Vizovic a Svachovy Lhotky… i Ti nám potvrdili, že v obilných destilátech lepek ani jiné bílkoviny či jejich frakce být nemohou a ani nesmějí, pokud má být obilný destilát kvalitní… a to by bylo na dlouhé vyprávění, navíc legislativa hovoří jasně viz výše…
 7. Všechna info budu přenášet na FB a s laskavým dovolením i na své webky www.bezlepkovamatka.cz a také jsme se domluvili, že paní Ing. Gabrovská zkusí požádat o finanční podporu a vytvoří grantový projekt, ze kterého by se platila webová stránka, kam by se mohly vkládat případné dotazy k tématu Bezlepkovosti potravin aj. materiálů denní potřeby.
  Tak doufám,že máte jasněji. Hezký den všem!!!!