Vánočka se sádlem a mandlemi

Pletené mini vánočky

  1. Proč mini? Protože jsou dvě nebo raději tři z jednoho těsta – samotné nejsou tak těžké jako jedna obrovská, lépe se pletou, lépe kynou, lépe se propékají, jednu můžete dát rovnou do mrazáku, jednu na stůl a jedna zabalená do plátna a alobalu nebo uchovaná v plechové dóze v chladu a suchu – vydrží i tři dny (nebo udělat z jedné té třetiny těsta třeba loupáčky…). Spodní díl je copánek ze tří pramínků – tří bochánků těsta, horní ze dvou pramínků z jednoho bochánku.
  2. Kynutí v teple nebo v lednici… Proč do lednice? Protože těsto chuťově „dozraje“. Můžete samozřejmě bez lednice, nechat rovnou těsto kynout v teple cca 1 hodinu, zpracovat tuk, zaplést, nechat 30 minut odpočinout a péct.
  3. Kdo může vejce, obohatí těsto o 1–2 žloutky podle velikosti vajec.
  4. Sádlo se dá vyměnit za máslo či bezmléčný tuk, ale za mě je nejlepší vánočka se sádlem.
  5. Jogurt jsem použila Madeta či Hollandia s velmi nízkým obsahem laktózy a zkoušela i rostlinný (Lidl kokosový) nebo rostlinnou zakysanou smetanu – pozor těsto trochu řídne. Kdo samozřejmě smí, použije klasický bílý nejméně 3,5 procenta tuku.
  6. Osladit lze stejným množstvím kokosového cukru – zkoušeli jsme na kurzech – všem moc chutnalo.

Vycházíme z těsta na Tondovy rohlíky…

Ingredience

Těsto

  • 400 g Schär Bread + na podsypání válu a pramenů + 100 g Jizerky zelené (nutno přidat 5 g kypřícího prášku bez lepku) nebo vyměnit 100 g Doves Farm samokypřící
  • 120 g cukru krupice jemné (kokosový cukr) + 1 cukr s pravou vanilkou
  • 8 g sušeného droždí
  • strouhaná kůra z 1 BIO citrónu + velká špetka soli
  • 6 g xantanové gumy
  • 1 pol. lžíce Tuzemáku
  • 150 g bílého bezlaktózového jogurtu bez vody (odstátého v pokojové teplotě alespoň 1 hodinu – aby nebyl ledový z lednice)
  • 1 vrchovatá lžíce psyllia rozpuštěná v 200 ml teplé vody nebo rostl. mléka (min. 2 hodiny nabobtnalé)
  • a ještě cca 150–200 ml teplé vody nebo rostlinného mléka přidávejte po částech
  • mandle sekané, kandovaná pomerančová kůra, rozinky v rumu apod.
  • 3 pol. lžíce sádla rozpuštěného sádla + 1 pol. lžíce s 30 ml horké vody na potření (kdo smí rozšlehá žloutek s teplou vodou a potírá touto směsí)

Postup

  1. Mouky smícháme v hlubší míse (nejlépe kynoucí s poklopem), přidáme sůl, xantan, případně kypřák – promícháme, pak ostatní sypké (mandle, ovoce atd.), nakonec cukr a sušené droždí. Přidáme jogurt (žloutky, kdo smí), Tuzemák, gel z psyllia a promícháme – těsto bude drobivé, proto dodáme 150–200 ml teplé vody nebo rostl. mléka (dávejte po částech a podle konzistence těsta) a důkladně vymícháme, nejlépe rukou vláčné lepivé polotuhé těsto – mělo by se Vám udržet rozprostřené na natažené dlani. Necháme v míse s poklopem nebo potažené folií v teple cca 1–1,5 hodiny nebo strčíme na noc do lednice (na 12 hodin).
  2. Po uplynutí času těsto vyndáme na linku, pokud vyndáváme z lednice necháme cca 1–2 h odrazit, aby nebylo úplně studené. V kastrůlku rozpustíme sádlo, které necháme zchladnout a přidáme k těstu. Teplý (ne horký) tuk do těsta zapracujeme. Vláčné zpracované těsto vyklopíme na pomoučený vál, propracujeme – prohněteme, rozdělíme na 12 kousků a z těch v ruce vytvarujeme na lehce pomoučené ploše bochánky, tak aby byly hladké a neměly žádné praskliny (ty schováme dospod bochánku). Z nich tvarujeme prameny vánočky.
  3. Zapleteme tři prameny do copu, na něj položíme cop ze dvou pramínků – vytvořených rozpůlením jednoho bochánku těsta. Takto nám vzniknou z dvanácti kousků tři menší pěkné vánočky.
  4. Druhé patro můžeme vyztužit do boků kousky špejlí. Necháme ještě cca 45 minut odpočinout na plechu s pečícím papírem při pokojové teplotě – můžeme zastříknout vodou, aby těsto nevysychalo nebo přetáhnout igelit. taškou apod…
  5. Po dokynutí vánočky potřeme žloutky s vodou nebo zbylým sádlem rozpuštěným v troše horké vody a posypeme zbytkem mandlí.
  6. Pečení je tak trochu individuální, protože každá trouba peče opravdu jinak… Doporučuji při těchto třech kusech začít na 200–210 °C statické teplo z obou stran na středním roštu, s nádobou a vodou na dně trouby (200–250 ml) – ta se vloží už hned na začátku nahřívání trouby. Po 15 minutách snížit na 180–190 °C, pokud začnou vánočky shora tmavnout, přikryjeme rychle alobalem). NESMÍME VĚTRAT!
  7. Opravdu hodně záleží, jak máte výkonnou troubu. Tyto 3 ks dopékáme při těch cca 180 °C cca 45 minut. Po upečení necháme plech na mřížce cca 5 minut, pak opatrně kusy sundáme a necháme vychladnout volně na mřížce. Pocukrujeme. Skladujeme zabalené v plátně povoskovaném včelím voskem – seženete v EKO obchodech nebo v nevoňavé utěrce a alobalu nebo plechové dóze. Vydrží až tři dny dobrá a vláčná. Pokud bude už tužší nebo se Vám srazí – což se mi občas stane – je z ní skvělá žemlovka…

Komentáře

Zobrazením komentářů souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Další skvělé recepty