Tmavý teffový chléb

Tmavý teffový chléb

Chuťově díky teffové mouce velmi zajímavý chléb s chutí až lehce karamelovou jako mají tradiční perníkové chleby.

Ingredience

Těsto

  • 250 g tmavé teffové mouky
  • 270 g Doves farm směs na tmavý chléb
  • 42 g (1 kostka) bezlepkového čerstvého droždí
  • 1 rovná polévková lžíce medu nebo melasy nebo kukuřičného či rýžového sirupu
  • 500 ml teplé vody (cca 30 °C)
  • 2 polévkové lžíce psyllia
  • 2 kávové lžičky soli
  • 1 polévková lžíce kmínu (drceného nebo mletého) + 1 káv. lžička chlebového koření
  • trocha bezlepkové mouky na podsypání třeba rýžové

Postup

  1. Do uzavíratelné plastové nádoby (nebo použijeme nádobu, ve které zaděláváme těsto a potravinářskou folii) rozdrobíme droždí přidáme med a přilijeme teplou vodu. Vidličkou rozmícháme med a droždí s vodou. Nádobu zavřeme nebo přetáhneme potravinářskou folií a dáme na teplé místo kvásek kynout na 10 minut.
  2. V jiné míse si smícháme všechny sypké suroviny, tedy mouky, psyllium, kmín, koření, sůl.
  3. Po nakynutí kvásku, k němu přidáme rozmíchanou sypkou směs a vařečkou několikrát prohněteme, aby se suroviny spojily a vzniklo trochu řidší chlebové těsto (díky psylliu bude těsto houstnout, tak se nelekněte). Těsto v míse opět přikryjeme nebo přetáhneme potravinářskou folií a necháme na teplém místě (2 hodiny)…
  4. Troubu si předehřejeme na 240 °C a do spodní části vložíme hrnec s 0,5 l vody. Chlebové těsto přendáme na plochu posypanou moukou, prohněteme a vytvarujeme bochník chleba, který přendáme do vysypané ošatky dokynout. Plech dáme do nahřívající se trouby.
  5. Až se trouba i s plechem vyhřeje na požadovanou teplotu, chléb opatrně vyklopíme na horký plech. Povrch chleba nařízneme alespoň ve třech místech do mřížky, aby chleba nepraskl. Postříkáme slanou vodou. Pečeme ve vyhřáté troubě 45–50 minut na středním roštu trouby, prvních 15 minut zprudka na 240 °C a pak snížíme teplotu na 210 °C. Pokud by se Vám zdálo, že se chléb nahoře připaluje, přikryjte ho alobalem.
  6. Po upečení nechte bochník zcela vychladnout na kovové mřížce, aby se nesrazil… Nejlepší je čerstvý, pak je dobré ho zabalit do utěrky a alobalu. Vydrží moc dobrý tři dny, pak na topinky.

Komentáře

Zobrazením komentářů souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Další skvělé recepty